آدیشن چیست؟

در صنعت سینما قبل از انجام هر پروژه‌ای از بازیگران دعوت می‌شود که با حضور در یک استودیوی فیلم‌سازی، آزمونی برای انتخاب یک نقش به‌خصوص بدهند. این کار را اصطلاحاً آدیشن (Audition)، هنرآزمایی یا هنر آزمون می‌گویند.

در صنعت گویندگی هم (با اندکی تفاوت نسبت به سینما) این مسئله وجود دارد. ازآنجایی‌که بخش بزرگی از بازار گویندگی را گویندگان مستقلی تشکیل می‌دهند که به‌صورت دورکاری کار می‌کنند، آدیشن پروژه‌های صوتی به‌صورت آنلاین انجام می‌شود؛ به این صورت که گویندگان بخشی از متن پروژه را به‌صورت اختصاصی برای کارفرما، ضبط و ارسال می‌کنند و کارفرما از بین آدیشن های ارسال‌شده، بهترین را برای پروژه خود انتخاب می‌کند. این کار را گویندگان معمولاً بدون دستمزد و به‌صورت رایگان انجام می‌دهند.

Whats Audition1 - آدیشن چیست؟

آیا آدیشن برای گوینده هزینه‌بردار نیست؟

همان‌طور که در «مقاله‌ی گوینده‌ی مستقل» اشاره شد، گوینده‌ی مستقل استودیوی شخصی ارزان‌قیمت ولی باکیفیتی در گوشه‌ای از خانه‌ی خود دارد و نیازی به آفیش استودیو ندارد. پس برای استودیو هزینه‌ای نمی کند. برای آدیشن هم کافی ست پنج دقیقه وقت گذاشته، توضیحات کارفرما را مطالعه کرده و متن نمونه را ضبط و ارسال کند. اگر کارفرما و گوینده از وب‌سایت گویندگان استفاده‌کننده، تمامی توضیحات کارفرما به همراه پروژه در صفحه کاری گوینده قرارگرفته و ارسال فایل از طرف گوینده و شنیدن آن توسط کارفرما هم از طریق سیستم گویندگان به‌سادگی و فقط با چند کلیک امکان‌پذیر است.

بسیاری از گویندگان می‌گویند: ما ۹۰ درصد زمان خود را صرف آدیشن می‌کنیم و تنها ده درصد زمان ما را انجام پروژه‌ها می‌گیرد اما همان ده درصد هزینه‌ی قابل قبولی دارد که به زحمت آدیشن ها می‌ارزد!

بیش‌تر بخوانید:
آداب حضور در استودیو

مسائل قانونی

کارفرماها حق شنیدن آدیشن ها را دارند اما حق استفاده از آدیشن ها را بدون پرداخت هزینه‌ی آن ندارند. همان طور که در قوانین آمده است، اگر از آدیشن های پروژه‌ای که در وب‌سایت گویندگان ثبت کرده‌اند استفاده کنند، وب‌سایت گویندگان یا گوینده حق دارد از کارفرما شکایت کرده و کارفرما تا بیست برابر مبلغ معمول انجام این کار را به‌عنوان غرامت به گوینده بپردازد.